mask
mask

Facetové kĺby liečime aj revolučne pomocou krvnej plazmy

Vrátiť sa spať
22.06.2023

Pociťujete často symptómy ako bolesť pri otáčaní krku, pri záklone hlavy, pohybe ramien, lopatky či celkovo horných končatín? Príčinou vôbec nemusia byť „všeobecné“ bolesti chrbta, ale malé facetové kĺbiky. Nachádzajú sa po oboch stranách chrbtice a ich úlohou je spájanie stavcov. Bez nich by sme sa nemohli nakláňať ani ohýbať. 

V prípade zápalu dokážu generovať neuveriteľne silnú bolesť do celého tela. Nemusíte byť však jej vazalom. Bolesť dnes dokážeme úspešne liečiť. Jednak modernými technikami za pomoci rádiofrekvenčnej ablácie, alebo ešte revolučnejšie, metódou PRP - teda sérom z vašej vlastnej krvnej plazmy!


Kedy uvažovať o zákroku?

„Bolesťami facetových kĺbov dnes trpí až tretina populácie na Slovensku. Najčastejšie ide o bolesti krčných a driekových facetových kĺbov,“ konštatuje riaditeľ Centra liečby bolesti Pain Clinic MUDr. Ireneusz Przewlocki. 

Bolesti chrbtice

Ak máte časté a opakujúce sa bolesti v chrbtici, pri otáčaní krku, pri záklone hlavy, pohybe ramien, lopatky či horných končatín, ale aj celkovo náhle vystreľujúce bolesti pri sedení a opieraní sa, je možné, že vás bolia práve facetové kĺby. Pri cvičení, prípadne predklone, môžu bolesti jemne ustúpiť. Liečiť ich síce môžete analgetikami, tým však bolesť len utíšite, no neodstránite.

 
Základom je diagnostika

Základom úspešného odhalenia ložiska bolesti je diagnostika. Pri bolesti facetových kĺbov totiž bolesť vystreľuje často do celej chrbtice či končatín a pre úspešnú liečbu potrebujeme zistiť zdroj bolesti. „Ak totiž nie sú kĺbiky príliš zdegenerované, nepostihla ich závažná forma artrózy alebo chronické zápalové procesy, ložisko bolesti nemusí bežné vyšetrenie, dokonca ani CT či magnetická rezonancia odhaliť,“ konštatuje algeziológ Ireneusz Przewlocki.


Rádiofrekvenčná ablácia

Na lokalizovanie bolesti preto využívame intervenčnú diagnostiku. „Do blízkosti nervu facetového kĺbu pichneme malé množstvo anestetika, ktoré znecitlivie nerv facetového kĺbu. Diagnostika buď potvrdí, alebo vyvráti lokalizáciu miesta bolesti,“ vysvetľuje. Ak sa  bolesť výrazne zmierni a teda zdroj možno lokalizovať, lekár pristupuje k tzv. rádiofrekvenčnej ablácii. 


Ide o metódu blokovania nervu, ktorý zodpovedá za vysielanie bolesti do tela. Lekár za pomoci špeciálnej vodiacej ihly a röntgenu zavedie do nervu elektródu, ktorá meria teplotu. Kľúčový nerv „vyprovokuje“ k činnosti a následne ho približne minútu a pol vysokou teplotou páli, čím ho vyradí z činnosti

Zákrok sa vykonáva ambulantne, v lokálnej anestézii. 

Ak táto metóda neprinesie požadovaný efekt, pristupuje sa k terapii PRP – revolučnej liečbe pomocou krvnej plazmy, bez použitia chemikálií. „Na liečbu facetových kĺbov sa dnes dá úspešne využiť aj vlastná krv,“ hovorí doktor Ireneusz Przewlocki.


Krvná plazma

Aplikáciu PRP vám urobíme ambulantne, pričom trvá 25-30 minút. Pri liečbe využívame najmodernejšie technológie v kombinácii s prirodzenou schopnosťou samouzdravenia organizmu. 
Krv sa na krátko vkladá do centrifúgy, kde sa oddelia jej jednotlivé zložky. Z nich sa odstredí krvná plazma a lekár aplikuje jeden mililiter do postihnutého facetového kĺbu. „Krvná plazma je bohatá na krvné doštičky, regeneračné faktory a iné proteíny, ktoré majú unikátny hojivý účinok,“ spresňuje. 

PRP metoda - liecenie serom z vlastnej krvnej plazmy

Trombocyty uvoľnením špeciálnych látok - rastových faktorov začínajú okamžite liečivý proces hojenia facetových kĺbov.  
Liečba krvnou plazmou sa odporúča najmä vtedy, ak poškodenie facetových kĺbov nie je závažného charakteru. 


Účinok liečby

„Po podaní krvnej plazmy by mal pacient postupne pocítiť výrazné zmiernenie bolesti a zlepšenie hybnosti facetových kĺbov. Liečba plazmou nielen urýchľuje, ale najmä skracuje liečebný proces uzdravovania akútnych, chronických a degeneratívnych chorôb pohybového aparátu,“ podotýka MUDr. Ireneusz Przewlocki. 

Ide však o dlhodobý proces. Preto je vhodné, aby ste aplikáciu krvnej plazmy zopakovali minimálne 5 až 6-krát v 2. resp. 3-týždňových intervaloch. 
Dôležitá je aj následná rehabilitácia, kde vám rovnako radi poskytneme našu pomoc.

 


  • zdieľaj:

Objednajte sa na vyšetrenie
pomocou e-konzultácie

Objednať sa
OK
Prijali sme vašu objednávku!
Pre upresnenie termínu vás budeme kontaktovať telefonicky alebo emailom.
OK
Záznam bol úspešne uložený
OK
Pacient bol objednaný na vyšetrenie
OK
Objednanie na vyšetrenie bolo zrušené