Endoskopické operácie chrbtice
Inovatívny a miniinvazívny chirurgický výkon – NOVINKA NA SLOVENSKU
Výkony endoskopickej spinálnej chirurgie indikujeme pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice vo všetkých segmentoch u pacientov, ktorí majú herniovanú medzistavcovú platničku, najčastejšie v krčnej a driekovej oblasti, vplyvom čoho môže dochádzať k dráždeniu miechového koreňa. Prejavom sú bolesti s výpadkom citlivosti a/alebo hybnosti končatiny. U pacientov so spinálnou stenózou sa výkon uskutočňuje najčastejšie v driekovej oblasti.
Ide o miniinvazívnu operáciu čo znamená, že endoskop s hrúbkou ceruzky zavedieme cez drobný 1,5 cm rez väčšinou z bočnej strany chrbtice. Cez endoskop (diskoskop) sa zavedie optika spolu s ostatným príslušenstvom a prenikne do priestoru miechového kanála, kde sa nachádza vysunutá platnička, ktorá tlačí na nerv. Vysunutú časť platničky odstránime za neustálej vizualizácie.
Počas výkonu, ktorý trvá obvykle 40-60 min, je pacient uvedený do celkovej anestézie. Endoskopický druh operácie je miniinvazívny, a teda tento druh operácie je pre pacienta oveľa šetrnejší a menej bolestivý, pretože dochádza k minimálnemu poškodeniu svalových a kostných štruktúr. To znamená aj minimálny vznik predoperačných ako aj pooperačných komplikácii. Po výkone musí pacient ležať 2 hodiny a následujúcich 24 hodín je monitorovaný zdravotným personálom. Už na druhý deň je prepustený do domácej starostlivosti, kde musí dodržovať pooperačný “šetriaci” vertebrogénny režim.
Vzhľadom na to, že ide o operačný zákrok, pacient musí počítať s istou dobou práceneschopnosti. Ak ide o fyzicky zaťažujúce zamestnanie, doba práceneschopnosti trvá 2-3 týždne. Ak sa nejedná o fyzicky náročnú prácu, tak sa do zamestnania môže vrátiť po niekoľkých dňoch. Čo sa týka návratu k plnej fyzickej aktivite ako aj dĺžky rehabilitácie, tie sa pohybujú v rozsahu 13-24 týždňov.
Po odstránení vysunutej platničky by bolesť mala takmer okamžite ustúpiť. Pacient pociťuje síce bolesť v oblasti operačného miesta, to je však prirodzenou súčasťou procesu hojenia. Bolesť postupne vymizne a pacient sa môže vrátiť k normálnemu plnohodnotnému životu.
Aké sú výhody pre pacienta?
Plne endoskopická chirurgia v oblasti chrbtice dosiahla uznanie a zaujala svoje oprávnené miesto vo všeobecnej koncepcii chirurgie. Je považovaná za alternatívu konvenčnej spinálnej chirurgie v liečbe degeneratívnych ochorení chrbtice. Lekári Pain Clinic dokážu na základe svojich dlhoročných skúseností a odborných znalostí odporučiť aplikáciu tejto metódy.
Výhody endoskopickej spinálnej chirurgie:
- ide o minimálne invazívne zákroky, ktoré šetria zdravé tkanivo nachádzajúce sa medzi operačným poľom a kožou (paravertebrálne svalstvo, svalové úpony, fascie a iné dôležité štruktúry chrbtice),
- používaním miniaturizovaných operačných nástrojov docielime minimálnu manipuláciu s dôležitými tkanivami v operačnom poli s redukciou možnosti vzniku komplikácii v priebehu operácie (krvácanie, infekcia, poškodenie nervových štruktúr) alebo po operácii (vznik pooperačnej epidurálnej jazvy alebo fibrózy),
- operácia je možná na všetkých segmentoch chrbtice,
- dosahuje sa pri nej lepší pooperačný komfort, s redukciou pooperačnej bolesti, včasná mobilizácia a rýchly návrat do pôvodného sociálneho prostredia,
- rýchly návrat pacienta do práce, skrátenie práceneschopnosti,
- poskytuje rozšírenie liečebných možností a perspektív pre pacientov s vertebrogénnymi ťažkosťami.
Výkony indikujeme pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice vo všetkých segmentoch u pacientov, ktorí majú vysunutú medzistavcovú platničku najčastejšie v krčnej a bedrovej oblasti. Vplyvom toho môže dochádzať k dráždeniu miechového koreňa. Prejavom sú bolesti s výpadkom citlivosti alebo aj hybnosti končatiny.
Túto operáciu je možné financovať aj prostredníctvom splátok. Bližšie informácie Vám radi poskytneme na 0944 62 55 88.