Chrbticu tvorí séria vzájomne prepojených kostí, nazývaných stavce. Medzi každým stavcom je mäkké tkanivo, známe ako chrbticový disk. Disky poskytujú oporu pre chrbticu a umožňujú pohyb medzi stavcami a zabraňujú vzájomnému treniu kostí. Fungujú tiež ako tlmiče nárazov, aby sa zabránilo poškodeniu počas pohybu. Poďme si spoločne priblížiť tie najčastejšie symptómy, ktoré vás môžu v tomto smere potrápiť a zároveň si rozoberieme aj ich následnú liečbu.
Každý disk obsahuje pevnú vonkajšiu vrstvu s gélom rozloženým v strede. Tento gél však môže vekom stratiť svoju pružnosť a stuhnúť. Vyskočený disk nastáva, keď sa vnútorná rôsolovitá časť diskov medzi kosťami v chrbtici vydúva cez trhlinu vo vonkajšej (prstencovej) časti disku. Množstvo gélu sa môže vekom tiež znižovať, stláčať a vytláčať. Keď disk tzv. vyskočí, môže sa stlačiť alebo sa dostať do kontaktu s nervom a spôsobiť bolesť.
Herniovaný disk (tiež nazývaný vydutý, skĺznutý alebo prasknutý) je fragment jadra disku, ktorý je vytlačený z medzikružia do miechového kanála cez trhlinu, alebo prasknutie v prstenci. Disky, ktoré sa stanú herniovanými, sú zvyčajne v počiatočnom štádiu degenerácie. Miechový kanál má obmedzený priestor, ktorý je nedostatočný pre miechový nerv a posunutý fragment herniovaného disku. V dôsledku tohto posunutia disk tlačí na miechové nervy, čo často spôsobuje bolesť, ktorá môže byť závažná.
Herniované platničky sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Sú však bežnejšie v dolnej časti chrbta (bedrová chrbtica), ale vyskytujú sa aj v oblasti krku (krčná chrbtica). Oblasť, v ktorej sa bolesť prejavuje, závisí od toho, ktorá časť chrbtice je postihnutá.
Jedine nadmerné namáhanie alebo zranenie môže spôsobiť herniáciu disku. Materiál disku však starnutím prirodzene degeneruje, platnička sa opotrebováva a väzy, ktoré ho držia na mieste, začínajú slabnúť. Ako však časom táto degenerácia postupuje, relatívne aj malé napätie alebo krútiaci pohyb môže spôsobiť prasknutie platničky. Niektorí jedinci môžu byť náchylnejší na problémy s platničkami a v dôsledku toho môžu trpieť herniou platničiek na niekoľkých miestach pozdĺž chrbtice. Výskum ukázal, že predispozícia k herniovaným platničkám môže existovať v rodinách s niekoľkými postihnutými členmi.
Príznaky sa značne líšia v závislosti od polohy herniovaného disku a veľkosti herniácie. Ak herniovaný disk netlačí na nerv, pacient môže pociťovať bolesť chrbta alebo vôbec žiadnu bolesť. Ak tlačí na nerv, môže sa vyskytnúť bolesť, necitlivosť alebo slabosť v oblasti tela, do ktorej nerv putuje. Herniácii disku zvyčajne predchádza epizóda bolesti dolnej časti chrbta alebo dlhá história intermitentných epizód bolesti dolnej časti chrbta.
Lumbálna chrbtica (spodná časť chrbta): bolesť v dolnej časti chrbta, avšak pri akútnom ischiase je bolesť v nohe často horšia ako bolesť v krížoch.
Cervikálna chrbtica (krk): Cervikálna radikulopatia sú príznaky kompresie nervov v krku, ktoré môžu zahŕňať tupú alebo ostrú bolesť v krku, alebo medzi lopatkami, no taktiež bolesť, ktorá vyžaruje po ramene do ruky, alebo prstov. Taktiež môžete pociťovať necitlivosť či mravčenie v ramene alebo v ruke. Bolesť sa môže zvýšiť pri určitých polohách alebo pohyboch krku.
Protrúzia disku - platničky (tiež nazývaná vyklenutá alebo vyskočená platnička) je bežné zranenie chrbta, ktoré postihuje medzistavcové platničky v chrbtici. Medzistavcové platničky oddeľujú stavce a poskytujú odpruženie, podporu, pohyb a tlmenie nárazov v chrbtici.
Niektoré prípady vyčnievania disku nie sú ani viditeľné a nespôsobujú žiadnu bolesť, ani symptómy, zatiaľ, čo iné prípady spôsobujú bolesť chrbta alebo krku. Ak vydutá platnička dráždi alebo tlačí na nerv v miechovom kanáli, môžu sa vyvinúť príznaky, ako vyžarujúca bolesť, slabosť a necitlivosť. Vyskočená platnička môže prejsť do herniovanej platničky, ku ktorej dochádza, keď materiál jadra prerazí vonkajší krúžok a rozšíri sa do miechového kanála.
Rizikovými faktormi pre vznik vyskočenej platničky sú vek, obezita, fajčenie, fyzicky náročné povolanie, sedavý spôsob života, zlé držanie tela a genetika.
Extrúzia disku, tiež známa ako hernia disku, sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku degenerácie a prípadnej choroby, ako je osteoartritída alebo prirodzený proces starnutia. Ďalšie príčiny môžu zahŕňať zranenie, traumu, nadmernú námahu, chorobu alebo obezitu. Vzhľadom na okolnosti sa extrúzii vo veľkej miere nedá zabrániť a môže sa zahojiť sama bez chirurgického zákroku.
Degenerácia disku, vrátane extrúzie, spôsobuje bolesť, zápal a symptómy, ak materiál vnútorného jadra, alebo vonkajší disk stláča miechové nervy, miechu alebo iné štruktúry v chrbtici. Symptómy sa môžu vyvinúť alebo zhoršiť, ak poškodenie disku postupuje a hernia sa stáva závažnejšou. Aj, keď sa tento stav môže vyskytnúť kdekoľvek v chrbtici, najčastejšie sa vyvíja v krčnej a bedrovej chrbtici. Nízka časť chrbta a krk nesú najväčšiu váhu a sú to najpohyblivejšie oblasti chrbtice.
Bulging disku je širšia protrúzia, čiže vyklenutie platničky, ktoré je v rozsahu zahŕňajúcom viac ako 25% obvodu platničky. Z hľadiska závažnosti a spôsobovaných bolestí je bulging disku obvykle miernejší ako protrúzia alebo extrúzia.
Paramediálne vyklenutia disku opisujú herniácie, ktoré sú mimo stredu a asymetrické vo svojom vzore vydutia. Tieto herniácie môžu postihnúť pravú alebo ľavú stranu disku a vo všeobecnosti vstupujú do laterálneho vybrania na strane miechy.
V niektorých prípadoch sa hovorí, že paramediálne herniácie diskov narážajú na tekálny vak, typicky na čelný/bočný povrch. V zriedkavých prípadoch môžu tieto herniácie skutočne naraziť na samotnú miechu. Pamätajte, že herniácie, ktoré úplne alebo čiastočne blokujú foraminálny priestor, sa často označujú ako foraminálne herniované platničky. Prevažná väčšina nie je problematická alebo nevyvoláva bolesť akýmkoľvek spôsobom a z tých, ktoré sú symptomatické, mnohé nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, ale pravdepodobne sa časom zlepšia. Niektoré herniácie môžu vyžadovať odborné lekárske ošetrenie a niektoré môžu byť dokonca indikované na operáciu herniovaného disku. To platí najmä pre vážne a overené prípady zovretia nervov alebo spinálnej stenózy spôsobenej vydutím, ktoré v skutočnosti stláčajú samotnú miechu.
Nezabudnite porovnať všetky symptómy s klinickými očakávaniami diagnózy, aby ste zlepšili šance na úspešnú liečbu, bez ohľadu na to, ktorú terapiu uprednostníte. Ak príznaky nekorelujú s diagnózou, potom je nepravdepodobné, že by akákoľvek liečba bola úspešná.
V mnohých prípadoch je nechirurgická liečba úspešná pri zvládaní bolesti a symptómov z vydutej vyskočenej platničky. Úplné zahojenie vyčnievajúcej platničky môže vyžadovať niekoľko týždňov alebo mesiacov, ale včasná liečba môže zabrániť prasknutiu platničky v budúcnosti.
Konzervatívne možnosti liečby zahŕňajú:
Oddych - Snažte sa vyhnúť činnostiam, ktoré zaťažujú chrbticu alebo zhoršujú bolesti chrbta. To neznamená, že by ste si mali dopriať úplný odpočinok v posteli – pobyt v posteli môže viesť k zvýšenej bolesti, stuhnutosti a slabosti. Zostaňte aktívni pri úprave činností, ktoré vyvíjajú veľký tlak na váš chrbát.
Protizápalové lieky - Voľne predajné lieky vám môžu pomôcť zmierniť mierne bolesti chrbta a nôh. Ak však nestačia, lekár vám môže predpísať silnejšie protizápalové lieky alebo kortizónovú injekciu.
Fyzická terapia - Fyzikálna terapia vám môže pomôcť posilniť svaly jadra, dolnej časti chrbta a nôh, ktoré podporujú chrbticu. Zlepšenie sily a flexibility pomôže predchádzať budúcim zraneniam.