Chronická bolesť kolena vzniká z veľkého množstva príčin – následkom infekcií, zápalových ochorení, pri reumatickej artritíde alebo degeneratívnym ochorením ako je artróza.
Päť základných nervov inervuje koleno, z ktorých tri sú dôležité, pretože inervujú vnútornú časť kolenného kĺbu. Prvým krokom je intervenčná diagnostika, ktorú robíme pod röntgenom. Do blízkosti nervu zavedieme ihlu a podáme lokálne anestetikum. Ak pri diagnostike bolesť neustúpi, je problém inde a týmto postupom zistíme, či je predpokladaná diagnóza správna. Ak bolesť ustúpi na minimálne 50% počas 24 hodín, nasleduje intervenčný terapeutický zásah, čiže samotná liečba bolesti formou radiofrekvenčnej ablácie (denervácie kolena).
Nie sme ortopédi, čiže pokiaľ si ťažké degeneratívne zmeny v kolene vyžadujú náhradu kĺbu, to bohužiaľ nerobíme.
Pacientom sa takto pomôže na niekoľko mesiacov až rokov od zákroku. Po čase sa však nervové zakončenia regenerujú a môže sa znova objaviť bolesť. A tak aj keď ortopedický problém v kolene zostáva, bolesť, ktorú mu to spôsobuje, už pacient necíti. Prinášame tak úľavu od bolesti a pokiaľ je problém riešiteľný, kolegovia z iných odborov ho doriešia.
Dôležité však je, že pacienta už netrápi chronická bolesť a môže normálne chodiť. Prinavráti sa mu pohyblivosť a kvalita života.