mask
mask

LIEČBA VYSOKODÁVKOVÝM VITAMÍNOM C, COVID19 A VITAMÍN C

Vrátiť sa spať
11.01.2021

Následky nedostatku vitamínu C a spôsoby jeho získavania sú ľuďom známe už niekoľko storočí. Námorníci už okolo roku 1700 vedeli, že chorobám predídu konzumáciou dostatočného množstva pomarančov a citrónov. V histórii sú známe prípady úmrtia pirátov a stroskotancov, ktorí po dlhej plavbe zomierali z dôvodu nedostatku rastlinnej potravy. Postupne im vypadávali zuby, trápili ich fraktúry kostí, hnisavé rany a rozpadajúca sa koža

Podobný scenár čakal aj posádku Jacquesa Cartiera. Zachránil ich indián, ktorý celej posádke odporučil konzumovať stromovú kôru a ihličie, ktoré je bohatá na vitamín C. Jacques Cartier sa rozhodol posolstvo liečivých stromov rozšíriť do sveta, no nečakalo ho uznanie, ale výsmech. Oficiálne sa vitamín C dočkal objavu až oveľa neskôr. Najskôr získaný z kapusty a v roku 1928 z papriky. Za tento počin dokonca získal vedec Albert Szent-Györgyi v roku 1937 Nobelovu cenu

Vitamín C označovaný aj ako kyselina L-askorbová (L-300) je dôležitou súčasťou organizmu každého zdravého človeka. Pôsobí ako antioxidant a vytvára kolagén starajúci sa o zdravé ďasná, zuby, kosti a krvné cievy. Zatiaľ čo väčšina živočíchov si dokáže vytvárať vlastný vitamín C, človek je odkázaný na jeho externý príjem. Buď prostredníctvom vybraných druhov ovocia a zeleniny, vo vode rozpustných práškov a tabliet, alebo jednou z najvyhľadávanejších foriem dávkovania vitamínu C je aj intravenózna metóda, tj. podávanie vysokodávkového vitamínu C do žily Táto metóda je veľmi vhodná najmä v období zníženej imunity na jej posilnenie (jar, jeseň, zima). Preventívne podávanie vysokých dávok vitamínu C do žily sa odporúča ľuďom v stave oxidačného stresu. Sú to zvyčajne pacienti s týmito ťažkosťami: recidivujúce infekcie horných dýchacích ciest, chronické vírusové alebo bakteriálne infekcie typu borelióza, recidivujúce herpesy, infekčná mononukleóza či herpes zoster, alergické ochorenia, histamínová intolerancia, športovci s vysokou fyzickou záťažou, chronický únavový syndróm, onkologické ochorenia, reumatické a degeneratívne ochorenia kĺbov či chrbtice. Infúzna liečba vitamínom C sa môže odporučiť v období rekonvalescencie po dlhotrvajúcich ochoreniach rôzneho pôvodu a po operáciách na podporu hojenia rán.

Prečo aplikovať vitamín C radšej infúzne?

Pre dosiahnutie liečivých účinkov vitamínu C je nutné vytvoriť v krvi takmer 15 x vyššiu koncentráciu a toto nie je možné dosiahnuť podaním v tabletovej forme, či stravou, kvôli obmedzeným transportným možnostiam čreva. V intravenóznej forme podania vitamínu C je možné podať nárazovo aj 7,5g. Pred podaním vitamínu C je dôležité, aby lekár zhodnotil obličkové funkcie pacienta.

Môžu vysoké dávky vitamínu C ublížiť?

Vitamínom C sa nedá predávkovať, to, čo telo nespotrebuje, sa vylučuje (prevažne močom alebo stolicou).

Vitamín C a vírusy

Podľa štúdie Global Burden of Disease Study 2019, bolo treťou najväčšou príčinou úmrtí nezdravé stravovanie v súvislosti s nedostatkom vitamínov. Kvôli zlým stravovacím návykom a nezdravému životnému štýlu v roku 2019 zomrelo 7,9 miliónov ľudí. 

Je vedecky podložené, že pre optimálnu ochranu pred vírusmi, je nutný denný príjem viacerých vitamínov a minerálov. Najrozhodujúcejšie mikroživiny, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému sú vitamin C, vitamin D, zinok a omega-3 mastné kyseliny. Vyvážená strava a zaradenie týchto vitamínov do každodenného života je dôležitým faktorom pri ochrane organizmu voči vírusovým ochoreniam. Autori tejto štúdie poukazujú na fakt, že príjem vitamínov je veľmi jednoduchý, nie drahý a hlavne skutočne efektívny spôsob ako znižovať možnosť nakazenia sa na vírusové ochorenia. (štúdia: Calder, P.C.C., A.C.; Gombart, A.F.; Eggersdorfer, M., Optimal Nutritional Status for a Well-Functioning Immune Systeme is an Importatnt Factor to Protect Against Viral Infections. Preprints 2020).

Vitamín C a COVID-19

Existuje niekoľko štúdií, ktoré potvrdzujú zlepšenie stavu pacientov s COVID-19 pri podávaní vysokodávkového vitamínu C. Išlo o štúdie v Číne, Kanade, USA, Taliansku,... zdroj: www.clinicaltrials.gov. Jednou z krajín, ktorá má najviac skúseností s liečbou COVID-19 je Čína. Okrem iných liečebných techník, začlenili do procesu liečby a prevencie COVID-19, infúznu terapiu vitamínom C. Podľa novej klinickej štúdie, vysoko dávkovaný vitamin C dokáže naštartovať a posilniť imunitný systém a zároveň ho chrániť pred zápalmi a vírusmi (štúdia: „Vitamin C Infusion for the Treatment of Severe 2019-nCoV Infected Pneumonia“ - ClinicalTrials.gov je zdroj poskytovaný U.S. National Library of Medicine). 

Prvý krok k zvýšenej imunite je objednať sa u našich špecialistov. V našom zariadení tento úkon vždy indikuje lekár. Objednať sa môžete priamo pod službou na našej stránke prostredníctvom formulára, e-mailom na info@frais.sk, alebo telefonicky na 02 52 444 022.

AKCIA

Teraz vám prinášame možnosť využite v tomto období zníženej imunity a šíriacich sa vírusov akciu na aplikáciu vysoko dávkového vitamínu C - 7,5g v infúzii: 
  1 dávka VITAMIN C 7,5g 50€
  5 dávok VITAMIN C 7,5g (podané počas 4 – 6 týždňov): 220€
10 dávok VITAMIN C 7,5g (podané počas 4 – 6 týždňov): 410€

 


  • zdieľaj:

Objednajte sa na vyšetrenie
pomocou e-konzultácie

Objednať sa
OK
Prijali sme vašu objednávku!
Pre upresnenie termínu vás budeme kontaktovať telefonicky alebo emailom.
OK
Záznam bol úspešne uložený
OK
Pacient bol objednaný na vyšetrenie
OK
Objednanie na vyšetrenie bolo zrušené