Ocitli ste sa už v situácii, kedy ste presedeli pri stole dlhé hodiny a následne vám pri zmene polohy alebo pri postavení sa zrazu nečakane prasklo v krku či chrbte? V nasledujúcom článku vám ozrejmíme, do akej miery je to ešte v poriadku a naopak, kedy by ste sa už mali obrátiť na lekára.
Praskanie chrbta a krku je zvyčajne považované za normálnu funkciu tela. Chrbát vám praskne, keď sa medzi vašimi fazetovými kĺbmi vytvoria bubliny plynu. Vráťme sa však na chvíľu k úplným základom a pozrime sa na anatómiu vášho chrbta.
Chrbtica má stavce a práve fazetové kĺby sa s nimi spájajú. Každý fazetový kĺb je obklopený kĺbovým puzdrom naplneným synoviálnou tekutinou. Táto tekutina je potrebná, pretože maže fazetový kĺb a udržuje ho v pohybe. Počas dňa sa mení tlak vzduchu v kĺboch, čo spôsobuje tvorbu bublín vo vnútri synoviálnej tekutiny. Nakoniec tieto bubliny prasknú. Keď sa to stane, môžete počuť praskanie (alebo pukanie).
Zatiaľ čo vyššie uvedené je bežným vysvetlením zvuku, existuje viacero príčin praskania v chrbte alebo v krku. Napríklad, zhoršená chrupavka môže spôsobiť, že sa kosti budú o seba hlasno trieť. Chrupavka je ochranná štruktúra, ktorá chráni vaše kosti pred kontaktom. Keď sa naruší, vaše kosti sa môžu trieť o kĺb, a práve to vytvára praskanie alebo brnenie. Ak sú však tieto zvuky pravidelné a často ich registrujete v tom istom kĺbe, príčinou môže byť tiež poškodená chrupavka.
Natrhnutie väziva alebo šľachy okolo kostí môže spôsobiť pukanie. Keď sú vaše svaly napnuté, väzy alebo šľachy sa môžu trieť o vaše kosti, chrupavku alebo iné väzivo alebo šľachu. Ak naťahujete svaly častejšie, môžete znížiť frekvenciu, s akou sa to deje. To však nie sú jediné dôvody na spätné objavovanie. Zvuk pukania môže spôsobiť tiež ďalšia široká škála vecí.
Praskanie chrbta a krku môže byť problémom, ak máte bolesť alebo opuch. Ak registrujete bolesti chrbta, mali by ste kontaktovať svojho lekára, ktorému by ste mali priblížiť frekvenciu praskania v danej oblasti. Ak je to časté, môže to znamenať niekoľko vecí, vrátane poškodeného väziva alebo chrupavky, poškodeného synoviálneho puzdra alebo osteoartrózy.
Taktiež by ste sa mali porozprávať so svojím lekárom, ak sa zvuky objavujú aj v súlade s každým pohybom kĺbu, nakoľko existuje niekoľko problémov špecifických pre kĺby. Ak prasknutiu došlo po úraze, môžu sa rovnako vyskytnúť problémy s kĺbmi, čo môže byť spôsobené zmenami vo vnútri štruktúry, ako je zlomenina.
Pomocou röntgenových lúčov a fyzického vyšetrenia môžu chiropraktici určiť, ktoré oblasti vášho krku a chrbta sú pevne uzamknuté alebo natiahnuté, ak vás pukanie v určitej oblasti začne časom značne obmedzovať.